Jump to Navigation

ШОФАР февруари 2026

"Всички вие жители на света, и вие
обитатели на земята, гледайте,когато
се издигне знаме на планините, и
слушайте, когато засвири тръбата"
                                                         (Исаия 18:3)
Периодично издание на Християни Приятели на Израел - България

Скъпи християни приятели на Израел в нациите, благодарим ви за молитвите и подкрепата виза работата ни в Земята за достигане до народа на Израел с Божията любов. Ние продължаваме да носим насърчение за нуждаещите се и да оказваме практическа помощ в трудни моменти. Именно в такива моменти Бог отваря пред нас врати за създаване на взаимоотношения, които са угодни на Бога и ни позволяват да проявим състрадание към онези, които най-много се нуждаят от него и вероятно никога не са го получавали. Благодарни сме, че можем да бъдем посланици на Божията любов за народа на Израел в това трудно време. Приятел обича всякога и е роден като брат за време на нужда“(Притчи 17:17).

Фонд „Под обстрел“

Така казва Господ: Ето, Аз ще върна от плен Якововите шатри и ще се смиля за жилищата му; всеки град ще се съгради на своята грамада развалини и палатът ще се възстанови както е бил по-напред“ (Йеремия 30:18).

Това слово е толкова силно за жителите на нападнатите на 7 октомври 2023 г. кибуци, които започват да се връщат и да градят живота си отново! След началото на войната на Израел срещу терористичната организация „Хамас“ през октомври 2023 г. почти всички жители на тези кибуци бяха евакуирани и разселени в различни части на страната. Не всички имат сили все още да се завърнат, но мнозина започват да го правят. Бог обещава възстановяване на Яков и ние виждаме това да се случва пред очите ни.

Миналия месец бяхме благословени да посетим Шахар и съпругата му в един от най-тежко пострадалите кибуци – Кфар Аза. Много техни приятели и съседи бяха убити в онзи ужасен ден на 7 октомври. И въпреки всичко само няколко месеца след това те решават да се върнат в дома си, въпреки че официално не получават разрешение за това. Но те решават да не позволят на врага да победи и започват да приготвят домашна храна за войниците, които се сражават в Газа само на няколко километра от къщата им. Те правят това в продължение на месеци, пренебрегвайки собствените си нужди. Разбрахме, че Шахар е развил няколко здравословни проблема и с радост решихме да подпомогнем с неговото лечение това семейство, което прави толкова много за другите. Благодарим на Бога за срещата ни с тях и за тяхното гостоприемство към нас!  

През изминалия месец имахме възможност да протегнем ръка на още едно семейство в кибуц Нахал Оз, като им помогнахме да поставят подови настилки в дома си, в който те копнеят да се завърнат. Всеки път, когато си тръгваме, получаваме прегръдки, изразяващи дълбоката благодарност на тези хора. Получаваме все повече и повече заявки за ремонти в редица кибуци близо до Газа и ви благодарим, че правите всичко това възможно.

Проект „Щитът на Давид”

Януари 2026 г. беше дълъг зимен месец с много студено и дъждовно време. През този период получихме молби от войници, които в момента са разположени в Газа. Много от тях живеят в изоставени сгради и палатки, където студеното и влажно време прави живота им много труден. В отговор на тези молби ние оказахме подкрепа на две групи войници:

Първа група (20 войници): Всеки войник получи одеяло, зимни якета, които предпазват от дъжд и вятър, водоустойчиви униформи, шапки, шалове, ръкавици, маски, както и различни медицински консумативи за първа помощ. Освен това предоставихме продукти за лична хигиена, като комплекти за бръснене, шампоан, сапун и други хигиенни продукти от първа необходимост. Всеки войник получи Библия, писма с насърчения от вярващи и магнит с библейски стих.

Втора група (50 войници): Предоставихме зимни якета и одеяла на всеки войник, за да се уверим, че са защитени от студа и дъжда. Тези войници постоянно влизат и излизат от Газа, за да спасяват ранени войници. Те правят това под обстрел и в много опасни условия. За нас е привилегия, че можем да благословим тези войници. Всички те бяха толкова благодарни за подкрепата и за това, че християни от цял свят се молят за тях.

Срещите ни с тези войници се осъществяват на границата с Газа, тъй като естествено не можем да влезем в ивицата. Благодарим ви за молитвите ви за безопасността на израелските войници – вашата щедрост и ходатайство наистина променят животи.

Проект „Първи плодове” 

Продължаваме да поддържаме връзка с пастор Афиф Саба от арабската баптистка църква „Добрият пастир“ в Назарет. Предоставяме ваучери за храна на членове на църквата, които изпитват финансови затруднения. Те бяха много благодарни за това, че откликваме на техните нужди и ни разведоха из църквата, преди да имаме общение на обяд.

През изминалия месец получихме покана да се срещнем с младежи по време на един младежки лагер. Там се срещнахме с нашия приятел и пастор на Божия църква в гр. Афула, който беше изключително благодарен за подкрепата на „Християни приятели на Израел“ през годините за провеждането на тези младежки лагери. Имаше над 80 младежи от 20 църкви в Израел. За нас е чест да можем да си сътрудничим с тях и да благославяме следващото поколение.

В края на декември имахме привилегията да бъдем домакини на тържество за Рождество Христово за 40 арабски вярващи жени. Те изключително много харесаха музикалните изпълнения на децата, които им бяхме организирали, и бяха благословени от словото, което служители на „Християни приятели на Израел“ споделиха. Накрая няколко жени поискаха да се молим за тях и за нас беше чест да се молим за тези Божии дъщери в Стария град на Йерусалим.

Проект „Не ги забравяйте” 

Той избави душата ми, за да не отиде в рова; и животът ми ще види виделината(Йов 33:28).

През декември получихме много покани от наши приятели, оцелели от Холокоста, да празнуваме заедно с тях Ханука - този светъл празник, който бележи триумфа на светлината над мрака и на доброто над злото.

В гр. Петах Тиква се срещнахме с 42 оцелели от първоначалната общност от 145 души – трогателно напомняне за изминалото време и спешната нужда от тези събирания с тези скъпи хора, които са в края на жизнения си път.

Израелската асоциация на оцелелите от гетата и концлагерите също избра сезона на Ханука за своята годишна конференция! „Християни приятели на Израел“, като първата християнска организация, която има привилегията да подкрепя тяхната работа, беше поканена в музея „Домът на бойците от гетата“ близо до гр. Акко, за да участва в церемонията по запалването на свещите за Ханука заедно с местни лидери, представители на асоциацията и други християнски служения. По пътя се възползвахме от възможността да посетим скъпи приятели: Люба, която сега живее в дом за възрастни хора в Акко, и Леонид, който наскоро се премести в един от най-северните градове на Израел - Нахария. Въпреки че пътуването беше дълго, възможността да прегърнем нашите приятели и да им подарим малки подаръци за Ханука си струваше разстоянието.

Проект „Отворени врати” 

Една от най-трогателните срещи с новозавърнали се в Израел евреи през изминалия месец беше с младо семейство от Русия – съпрузи с две малки деца. Те току-що бяха пристигнали в Земята и бяха обзети от страх и несигурност. Не знаеха езика и бяха дълбоко загрижени за това как ще оцелеят и ще си изградят нов живот тук. Беше ясно, че са живели комфортно в Русия и сега се сблъскват с напълно непозната реалност. Прекарахме почти два часа в разговори. Насърчихме ги с думите на пророк Йеремия, напомняйки им, че Бог има добър план за живота им и че Той ги е довел тук не за зло, а за добро. Тези думи ги окуражиха дълбоко. Получавайки щедри дарове, те бяха истински трогнати и дори объркани защо им помагаме. Обяснихме им мотивацията за нашата работа и защо подкрепяме народа на Израел. Те споделиха, че са чували за християни, които обичат евреите, и бяха много щастливи да получат своя семейна Библия. Родителите на съпруга - възрастна двойка - не можаха да дойдат, защото останали да се грижат за децата, но ние можахме да благословим и двете семейства с щедри подаръци, благодарение на подкрепата на хиляди християни в нациите.

Друга среща, която имахме, беше с млада двойка, която също имаше много малки деца. Те бяха пристигнали в Израел само преди две седмици - през декември. Бяха много уплашени и объркани. Решили да се установят в гр. Нетания, но скоро осъзнали колко скъп е животът там. Наели празен апартамент и обикаляли контейнерите в града, където понякога хората оставят ненужни мебели. Когато получиха от нас електроуреди, спално бельо и други необходими вещи, бяха невероятно благодарни. Успяха да намерят много вещи втора употреба в склада ни и бяха много щастливи. Бяха облекчени да научат, че можем да им помогнем финансово, тъй като медицинските изследвания и лечението на дъщеря им, която има някои проблеми, са много скъпи. Майката току-що си беше намерила работа като готвачка, докато бащата все още беше безработен и не знаеше нито английски, нито иврит. Те бяха насърчени и изпълнени с надежда, когато им казахме, че ще се молим Бог да излекува дъщеря им. Те знаеха много малко за Бога, но вярваме, че Бог ни позволи да им послужим с утехата, която идва от истината на Неговото слово, че Богът на Авраам, Исаак и Яков ги обича и ги е довел в Израел не за да им навреди, а за да им направи добро.

Проект „Под Неговите криле” 

Посещение на оцелели от терористични атаки: През декември занесохме подаръци за Ханука на няколко оцелели от терористични атаки, с които поддържаме връзка през годините. Някои от тях бяха преживели атентати преди години, но настоящата война и нарастващият антисемитизъм отново отвориха стари рани. Всеки от тях беше дълбоко благодарен – не само за малките подаръци, но и за възможността да поговорим, да бъдат изслушани и да се молим заедно. Сред тези, които посетихме, бяха: оцелял от Холокоста - възрастен мъж, прикован на легло, и жена, страдаща от деменция, чието лице се проясни, когато седнахме с нея, рисувахме, пеехме и се молехме заедно.

Войници с посттравматични разстройства: Миналия месец една от молитвените точки на екипа ни беше: „Господ да ни отвори врати, за да служим на оцелелите и войниците с посттравматичен стрес, които са в отчаяние или са склонни към самоубийство, преди да е станало твърде късно.“ Няколко дни след това на вратата ни се звънна. Там стоеше възрастен ортодоксален евреин, който беше дошъл да потърси помощ. Казахме му, че за нас е привилегия да обичаме Божия народ, че обичаме Бога на Авраам, Исаак и Яков и сме благодарни за Библията и за нашия еврейски Месия Иешуа. Казахме му, че се молим ежедневно за израелските войници, за тяхната защита и за изцеление от травмите. Лицето му веднага светна. Той си нави ръкава и показа жълта пластмасова гривна с надпис ПТСР (посттравматично стресово разстройство) Той обясни, че е резервист от армията, който наскоро е бил в болница за три дни, след като е достигнал до състояние на дълбоко отчаяние. Той е бил изписан само няколко часа по-рано и е дошъл направо при нас. Показа ни снимки от годините си на служба, от 80-те години до неотдавнашната война в Газа. Разказа ни за кошмарите, спомените и колко трудно е станало ежедневието му. Когато приключи, го попитахме дали можем да се молим за изцеление, а той отговори: „Не питайте, защото не ми е позволено да кажа „да”. Просто се молете.” Докато се молихме, очите му се напълниха със сълзи. Той беше толкова развълнуван, че ни покани да посетим дома му и да се запознаем със семейството и приятелите му. По-късно ни помоли да му помогнем с попълването на документите, обяснявайки, че посттравматичният стрес му пречи да се концентрира. След няколко дни го посетихме в дома му, изслушахме някои от неговите мъчителни преживявания и му помогнахме да подреди документите си. Той беше дълбоко благодарен. За нас е голяма привилегия да стоим рамо до рамо с тези, които са рискували живота си, за да защитават Земята и народа на Израел.

С ПОДКРЕПАТА И ЖЕРТВОГОТОВНОТО ДАВАНЕ НА ХРИСТИЯНИТЕ В НАЦИИТЕ „ХРИСТИЯНИ ПРИЯТЕЛИ НА ИЗРАЕЛ” - ЙЕРУСАЛИМ СЛУЖИ НА НАРОДА НА ИЗРАЕЛ ЧРЕЗ СЛЕДНИТЕ ПРОЕКТИ:

Проект „Отворени врати” - практическа помощ за алията – за нуждите на завръщащите се в Земята Израел евреи.

Проект „Не ги забравяйте” - подпомага оцелелите от Холокоста.

Проект „Потоци на благословение“ - подпомага най-бедните и нуждаещите се в Израел.

Проект „Първи плодове” - подкрепя домочадието на вярата - еврейските и арабските вярващи.

Проект „Щитът на Давид” - оказва подкрепа на войници от израелската армия, които нямат семейства в Израел; на пенсионирани офицери от израелската армия; отряди от доброволци, които патрулират в Йерусалим; и др.

Проект „Надежда за бъдещето” - подкрепя етиопските евреи, които са се завърнали в Израел.

Проект „Под Неговите криле” - носи утеха и практическа помощ на жертвите на терористични атентати и на техните семейства. 

Фонд „Под обстрел“ – осигурява помощ за жителите на израелски селища, които от години се намират под обстрела на „Хамас“ от Газа (гр. Сдерот, гр. Ашкелон, гр. Ашдод и региона).



Main menu 2

Shofar | by Dr. Radut