Jump to Navigation

ШОФАР март 2026

"Всички вие жители на света, и вие
обитатели на земята, гледайте,когато
се издигне знаме на планините, и
слушайте, когато засвири тръбата"
                                                         (Исаия 18:3)
Периодично издание на Християни Приятели на Израел - България

Завръщане в северен Израел: месианската църква в Кирият Шмона е с 60% ръст! (източник: All Israel News)

Пастор Израел Илуз е лидер на единствената месианска общност в най-северната част на Израел. След като ракета на „Хизбула“ падна на косъм от сградата им, общността беше принудена да се евакуира. Сега вярващите се завръщат, а по време на отсъствието им общността е нараснала с над 60%. През последната година и половина, след евакуирането на голяма част от жителите на гр. Кирият Шмона, църквата е трябвало да се събира на 11 различни места в различни градове. Това обаче не е попречило църквата да процъфтява. „Тя расте“, казва п-р Илуз. „Буквално растем всеки месец... тук се случва нещо добро.В началото на войната бяхме около 50 души, а днес сме 80 и продължават да се присъединяват хора. До голяма степен това се дължи на различните начини, по които църквата служи на съгражданите си по време на войната. По време на военните действия всяка събота църквата осигурява средно между 600 и 700 хранения на войници и на нуждаещи се. „Невероятно беше да виждаме израелски войници, седнали на трапезата заедно с нашите доброволци. А доброволци идваха както от цялата страна, така и от различни държави по света.“ П-р Илуз вярва, че фокусът върху служенето е помогнал на неговата църква да преживее войната. „Мисля, че за нас това беше много важно - за изцеление, за възстановяване, за мир, за радост, за увереност“, подчертавайки, че тяхната надежда е в Йешуа.

Но предизвикателствата в северен Израелпродължават. За съжаление 46 цивилни и 80 войници и резервисти от областта са загинали при атаките на Хизбула, да не говорим за огромните щети по домовете и сградите. „Всичко е затворено“, казва п-р Илуз. „75% от жителите се върнаха в града, но това са около 16 000  души, които са изправени пред много трудности“, казва той и добавя, че е имало протести от страна на тези, които са се върнали наскоро, с искания за повече помощ от правителството. На въпроса дали се чувстват в безопасност в града сега, п-р Илуз отговори: „Не, не се чувстваме в безопасност“ и добавя, че много хора може би никога няма да се върнат, докато Хизбула“ продължава да съществува от другата страна на границата. „Много хора ще откажат да се върнат. В гр. Метула много хора продават имотите си и градът е мъртъв“, казва той с тъга. „Но за нас, като църковна общност, слава на Бога, има нещо добро, дори и в този момент. Никой от нашата църковна общностне е напуснал. Благодаря на Бога за това. Никой не е напуснал. Всички се върнаха. И като църковна общност, както казах, ние сме се разраснали през това време. Това е голямо насърчение. И знаете ли какво? Наскоро разговарях с кмета на гр. Кирият Шмона и той самият, както и всички служители на общината, са наясно с това, което сме направили. Ние не се опитвахме да разгласяваме това, което правим. Ние просто служехме. И в крайна сметка товасъдейства за добро.“

Израелски вярващи помагат за възстановяването на опустошения от ракетите на „Хизбула“ кибуц Манара (източник: All Israel News)

След две години война кибуц Манара на северната граница е опустошен и изгорен, след като ракетите на „Хизбула“ са нанесли щети на 75% от сградите. Много от тях са напълно разрушени. През януари над 100 вярващи от цял Израел, представляващи повече от 10 църкви и организации, отидоха в Манара, за да помогнат за възстановяването му, за да се превърне отново в процъфтяваща общност. Кибуц Манара е основан през 1943 г. в най-северната част на Израел, на няколко метра от границата с Ливан. Кибуцът има невероятна гледка към планината Хермон и долината Хула. Името „Манара” e  заимствано от арабската дума за „фар“.

В сътрудничество с кмета Асаф Ланглебен, който отговаря за региона Горна Галилея, израелски служения в партньорство с вярващи и църкви от целия свят, събраха милиони долари, за да помогнат за възстановяването на три северни гранични общности: Манара, Малхия и Ярон, като пуснаха в експлоатация 25 къщи, 12 от които в Манара.

В рамките на няколко дни вярващи от цял Израел, включително от месианската общност Кирият Шмона, дойдоха да помогнат за обзавеждането на къщи, за подреждането на градините, за да бъдат готови да посрещнат жителите обратно в домовете им. Един от доброволците донесе подаръци от едно детско служение за децата на Манара. Идеята за новите домове се реализира  благодарение на щедрите дарения на християни от цял свят. Те ще осигурят достойно временно жилище, докато постоянните домове бъдат възстановени през следващите няколко години. След като жителите на кибуците се върнат в постоянните си домове, в бъдеще тези къщи ще бъдат използвани за семейства с ниски доходи.

Как един израелски пастор започна да служи на три ирански църкви (източник: All Israel News)

Израел Нафтали е пастор и експерт по напояване, който живее недалеч от Назарет и по някакъв начин се оказал свързан не с една, а с три ирански църкви. Той разказа как се е появила тази забележителна връзка преди 11 години.

П-р Нафтали бил на почивка в Турция, когато решил да отиде в църква в старата част на гр. Анталия. В крайна сметка останал за три служби, последната от които променила живота му. „Беше международна църква и там имаше американци, германци и австралийци, живеещи постоянно в Анталия.“ След първата служба той решава да не остане за следващата служба, която ще е на турски език, защото не разбира езика. „Но когато излязох, Святият Дух ми проговори: „Върни се и Ми се поклони заедно с твоите турски братя.“ И така той се връща. След службата отново се кани да си тръгне, но се случва нещо. „Изведнъж един непознат мъж се приближи към мен и каза: „Моля, влезте, службата ни започва!“ Аз попитах: „Коя служба?“ Той отговори: „Моля, влезте, това е служба на ирански бежанци, тук, в същата сграда.“ Аз си помислих: „О, не! Няма да вляза, никога, никога.“ И му казах: „Не разбирам персийски.“ Мъжът каза: „Няма значение! Имаме брат от Канада, който ще ви превежда.“ Но аз наистина не исках да вляза“, спомня си п-р Нафтали. Надявайки се да охлади ентусиазма на иранския вярващ, той каза: „Аз съм израелски гражданин!“, мислейки, че ще го оставят да си тръгне. „Той се ентусиазира още повече и ми каза: „О, вие сте израелец, а аз съм иранец! Моля, моля, моля, влезте, хванете ме за ръка“, и ме вкара вътре!“ Всичко това се оказа пророческо.

„Преживях едно невероятно, удивително и мощно присъствие на Святия Дух, и Бог ми каза: „Когато има голям натиск, от маслината излиза масло. Беше изключително благословено време“, разказва п-р Нафтали. „Иранското поклонение се ражда в трудни условия, в страдание, но хората не се отричат от Господа“, обяснява той. „Имаше много хора, които изглеждаха като мюсюлмани, с бради и черна коса, но в очите им имаше светлина и любов. Просто блестяща светлина.“ П-р Нафтали пита Бога как може да направи това с тези хора и чува Бог да казва: „Те са скъпоценни камъни в короната Ми.“

„Това беше 100% Божията ръка... Бях дълбоко трогнат, без да разбирам нито една дума на персийски“, каза той. „Бог ми разкри невероятната Си любов към иранския народ. Това откровение беше повратната точка в живота ми.“

Той се запознава с пастора и с братя и сестри от църквата. „Обикновено иранците са високообразовани и много интелигентни хора, а много от тях говорят английски. Така започнахме нашите отношения, те бяха наистина развълнувани да се запознаят с един израелец и то с името Израел. Пасторът ми сподели, че църквата се разраства много бързо и много иранци пристигат от Иран. Той помоли мен и съпругата ми да му помогнем“, споделя п-р Нафтали. Първоначално обаче те се колебаят, тъй като той не само е пастор, но и работи на пълен работен ден, управлявайки своя бизнес в Израел. „Неговата молба да идваме за две седмици в Турция на всеки три месеца означаваше, че няма да имам никакви доходи през тези седмици. После обаче попитахме нашия Небесен работодател и Той отговори много ясно: „Това е моето призвание за вашия живот. Приемете това призвание и започнете да им служите. Аз ще се погрижа за всичко.“ П-р Нафтали и съпругата му се покоряват. Редовните пътувания до Анталия стават част от рутината им, заедно със седмичните онлайн библейски уроци.

П-р Нафтали обяснява, че Турция е „преходна“ страна за иранците и че много от членовете на църквата са пресекли границата, бягайки от Иран, но кандидатстват за визи в християнски страни като Канада и Германия и църквата няма много постоянни членове. След около 5 години и половина тази църква в крайна сметка се разпада, защото членовете й заминават за други страни, но тогава в централна Турция се появяват две нови ирански църкви, които се обръщат към п-р Нафтали за помощ. Освен служение към тези две ирански църкви в Турция той служи и на цяла онлайн църква от около 200 души в Иран чрез интернет. Впоследствие започват да провеждат молитвени и поклоннически срещи и годишни конференции. Хората могат да пътуват от Иран, за да присъстват на конференциите, а организаторите дори наемат басейна на хотела, за да кръстят онези, които са готови. П-р Нафтали каза: „Кръщаваме ги и се молим за кръщение със Святия Дух, а те се връщат в Иран с помазанието и силата на Духа и започват да проповядват Йешуа и да говорят с любов за Израел. По време на 12-дневната война с Иран през юни 2025 г. много от тях ми изпратиха съобщения с текст: „Не спим, ние сме с вас, ние сме с Израел. Молим се за победа за Израел и за защита за целия израелски народ.“

„Днес, поради случващото се в Иран, интернетът не работи и стационарните телефонни линии са прекъснати, така че нямаме много информация, но знаем, че десет от членовете на нашата онлайн църква в Иран бяха арестувани“, съобщи той, добавяйки: „След около седмица молитва и ходатайство, те бяха освободени под домашен арест и чакат съда. Обвинението срещу всички вярващи в Иран е „сътрудничество с ционистки врагове“. Дори режимът в Иран осъзнава, че всички истински вярващи в Йешуа трябва да подкрепят Израел. Това е библейска истина. И затова ги обвиняват, че сътрудничат на Израел. Такъв вид обвинение води до смъртно наказание и затова ние продължаваме да се молим за всички тях.“ Докато иранските вярващи се молеха усърдно за Израел миналата година, сега много израелци се молят и ходатайстват за братята и сестрите си в Иран: за защита, за свобода и за правилни взаимоотношения с еврейската държава. 

Арабските медии отразяват репресиите на хусите срещу християните в Йемен (източник: All Israel News)

Гласове в арабските медии критикуват ескалацията на потисничеството на малцинствата в Йемен от страна на хусите, като подчертават организираното преследване на вярващи от мюсюлмански произход. Статия, публикувана в Aawsat, съобщава: „След изгонването на евреите... хусите преследват обърналите се към християнството бивши мюсюлмани.“ Статията очертава систематичните арести и преследвания на християни, особено в Сана, която е контролирана от терористичната групировка на хусите в Йемен.

Цитирайки местни източници, статията съобщава, че десетки християни са били арестувани само през последните няколко седмици. Националният съвет на малцинствата в Йемен (Ал-Маджлис) нарече арестите „опасна ескалация“, заявявайки, че арестуваните християни са „граждани, които нямат друга вина освен религиозната си принадлежност и това е грубо нарушение на принципите на правата на човека и международните договори, които гарантират свободата на мисълта, съвестта и убежденията“. Ал-Маджлис заяви, че „след като изкорени еврейското присъствие в Йемен през последните години, терористичната групировка на хусите е насочила репресивната си политика към последователите на християнската религия. Продължаващото международно мълчание ще доведе до още репресии“, се казва в изявлението.

Религиозните малцинства в Йемен са постоянно преследвани, тъй като страната е под строго ислямско управление от векове. Евреите са били преследвани и прогонвани на вълни от 17-ти век, най-вече в средата на 20-ти век, което е намалило някогашното 50 000 население до по-малко от пет евреи, живеещи в страната днес. Йемен е 99,9% мюсюлманска държава, като само 0,1% са християни. Въпреки това, много хора се обръщат към Христос през последните години. Сред ужасните страдания йеменците намират живот в Христос чрез радио програми от чужбина, разпространение на Библията, свидетелства, сънища и видения от Господа! Вярващите се срещат тайно и само в малки групи. Те често се сблъскват с опасна опозиция и се нуждаят от нашите молитви.

Тийнейджър от Зимбабве се връща в Израел, за да благодари на лекаря, който го е спасил (източник: JNS)

Момче от Зимбабве, чийто живот като бебе е бил спасен чрез една от най-сложните педиатрични сърдечни операции, някога извършвани в Израел, се е върнал, за да благодари на хирурга, който му е спасил живота, и да се подложи на рутинна смяна на батерията на пейсмейкъра си. Такудзва Читима е едва на 21 месеца, когато пристига в Израел през 2012 г. Той страда от рядко животозастрашаващо вродено сърдечно заболяване. Без сложната операция той едва ли щеше да оцелее.

Бащата на Такудзва работи за израелския предприемач Еран Тал в Зимбабве, който инсталира напоителни системи. Когато научава за състоянието на бебето на работника си, той и семейството му отказват да приемат, че съдбата на детето трябва да се определя от парите или географското положение. След като на семейството било предложено лечение в частна болница в Южна Африка на стойност над 20 000 долара, с които родителите на Такудзва не разполагат, Еран Тал им помага да се свържат с израелската организация „Save a Child’s Heart“ (Спаси сърце на дете), която предоставя животоспасяващи кардиологични операции на деца от развиващите се страни.

Такудза е докаран в Израел, където претърпява сложна отворена операция на сърцето, извършена от директора на детската кардиохирургия в гр. Холон - Лиор Сасон,. „Помня, че малкият Такудза беше много дребен“, спомня си Сасон. „Когато прегледах ехо-кардиограмата му, видях, че има една от най-сложните сърдечни аномалии, които съществуват.“ Операцията спасява живота на Такудзва, но води до пълна сърдечна блокада, което налага имплантирането на постоянен пейсмейкър. „Беше дълга процедура“, казва Сасон. „Той имаше и ритъмни аномалии. Имплантирахме пейсмейкър, който прослужи много години. Сега се върна при нас за смяна на батерията. Да видя усмивката му – и тази на майка му – и да чуя, че е имал нормално детство, означава всичко за мен.“

14 години по-късно, Такудзва се връща в Израел като здрав тийнейджър. По време на посещението си той се срещна с д-р Сасон лице в лице за първи път от операцията. „Живея живота си като благодарен човек заради вас“, каза Такудзва на д-р Лиор Сасон по време на емоционалната им среща.

С ПОДКРЕПАТА И ЖЕРТВОГОТОВНОТО ДАВАНЕ НА ХРИСТИЯНИТЕ В НАЦИИТЕ „ХРИСТИЯНИ ПРИЯТЕЛИ НА ИЗРАЕЛ” - ЙЕРУСАЛИМ СЛУЖИ НА НАРОДА НА ИЗРАЕЛ ЧРЕЗ СЛЕДНИТЕ ПРОЕКТИ:

Проект „Отворени врати” - практическа помощ за алията – за нуждите на завръщащите се в Земята Израел евреи.

Проект „Не ги забравяйте” - подпомага оцелелите от Холокоста.

Проект „Потоци на благословение“ - подпомага най-бедните и нуждаещите се в Израел.

Проект „Първи плодове” - подкрепя домочадието на вярата - еврейските и арабските вярващи.

Проект „Щитът на Давид” - оказва подкрепа на войници от израелската армия, които нямат семейства в Израел; на пенсионирани офицери от израелската армия; отряди от доброволци, които патрулират в Йерусалим; и др.

Проект „Надежда за бъдещето” - подкрепя етиопските евреи, които са се завърнали в Израел.

Проект „Под Неговите криле” - носи утеха и практическа помощ на жертвите на терористични атентати и на техните семейства. 

Фонд „Под обстрел“ – осигурява помощ за жителите на израелски селища, които от години се намират под обстрела на „Хамас“ от Газа (гр. Сдерот, гр. Ашкелон, гр. Ашдод и региона).



Main menu 2

Shofar | by Dr. Radut